Donnerstag, 23. August 2012

Dernegimizin sokak hayvanlari konusunda görüslerimiz


Sokak hayvanlari konusunda görüslerimiz
Ilgili makamlara gönderilmistir
2009
Animal Protection Group
Arbeitsgruppe für Tierrechte e.V. Kamu Yararli Hayvan Haklari Dernegi
Almanya
Sayin Ilgililer,


yillardan beri Türkiye sokak hayvanlari sorusuna egilen ve Türkiye'nin cesitli hayvan koruma/hayvan haklari derneklerinin calismalarina destek veren,
Almanya da kayitli ve kamu yararina calisan bir hayvan haklari dernegi olarak , asagida ki yazinin muhteviyatina yüzde yüz katilmaktayiz.
Bilginizi rica ederiz.

Sayin Devlet Büyükleri,
Sayin Belediye Baskanlari,

Türkiye de her ilde ve ilçede sokak hayvanları sorunu hayvanseverlere mal edilmiş, hayvanseverlerin dışındaki yetkili kişiler ve görevleri hayvan hekimliği olan kişilerce kayıtsız kalınmıştır. Hayvanseverler bu konuya değindiklerinde belediye başkanları bu işler için para ayrılmadığından söz etmekte, veteriner hekim istihdamının zor olduğundan, barınaklarda harcanacak giderlerin karşılığının bulunmadığından bahsetmektedirler.
Biz hayvanseverler her türlü imkanları değerlendirerek beldiye başkanlarına bu görevin kendilerine ait olduğunu anlatmaya çalışıyoruz.
Belediye başkanları, belediye sınırlarının içindeki insanlar ve hayvanlarla ilgili görevleri de (altyapı asfalt,barınak vs. gibi ) kendi istekleri dahilinde üstlenmişlerdir. Her görevin zorlukları olduğu gibi belediye başkanlarının da bu konularda maddi yetersizlikleri veya başka sorunları vardır. Ama sorunlar,sorumluluk larını yerine getirmemesinin kabulünü sağlamaz.


Biz hayvanseverler, hiç de görevi olmadığı halde sayın belediye başkanlarımıza sokak hayvanlarının da belediyelerin asli görevi ve sorumlulukları arasında olduğunu anlatmaya çabalamaktayız. .Kanun zaten bunu açık olarak belirtmiştir. Büyükşehir belediyeleri bu konuya gözünü kapayamaz. İlçe belediyelerine bu konuda maddi destek vererek bu işin çözümüne adım atma zamanı gelmiş geçiyor. Geçici çözümlerle 5 yılı geçirmek çözüm değildir. Hayvanseverler sokak hayvanları konusunda ancak belediyeler ve veterinerler ile el ele vererek bu soruna faydalı olabilirler.
Veteriner hekimlerin sorunların yakından izliyoruz. Bukadar ihtiyaç olan bir mesleğin belediyelerde yüklendikleri görevler artarken, belediyelerin norm kadro nedeniyle müdürlüklerden şefliklere indirgenmesi çok ters bir uygulamaya dönüşmüştür. Veteriner hekimler; bakanlığa, belediyelere ve halka görevlerinin önemini bizzat uygulayarak gösterebilirler.

(Sokak hayvanları ile ilgili birtakım girişimlerde bulunarak) Hiçbir belediye başkanı veya yönetici hiçbir meslek grubuna meslek etiğini çiğnetemez. Veteriner hekimler meslek onurları ve kişisel gururları açısından yapılan kötü uygulamalara ortak olamaz ve kayıtsız kalamaz.
Belediyelerdeki veteriner hekimler görevinin gereğini yapmalı, kanuna, veteriner hekimlik ilkelerine aykırı olan itlaf olaylarına tepkilerini koymalı, rehabilite merkezlerinin kurulması gerektiğini anlatmalı ve bu konuda öncülük yapmalıdır.

Asli görevleri olan hayvanlar ile ilgilenmelidirler. Veteriner Odaları da sokak hayvanlarının kısırlaþtırılmasında, aşılanmasında kampanyalar düzenleyerek özel veteriner kliniklerini bu çabaya ortak etmelidir. (Çevre ve Orman Bakanlığı'nında bu işbirliği konusunda daha etkin olmasını diliyoruz.)

Ankara'da il Hayvanları Koruma Kurulu'nda sayın ibrahim Avcı"nın bu konuda çok çaba gösterdiği kanısındayız. Fakat toplantılara belediye başkanlarının ve veteriner müdürlerinin düzenli katýımaması ve alınan kararların uygulanmaması çabaları boşa çıkarmaktadır.
Biz hayvanseverler gönülden diliyoruz ki ;Çevre ve Orman Bakanlığı, İl Hayvan Kurulu, Veteriner Hekim Odaları, Belediyeler gibi bütün yetkili organlar ve yerel yönetimler bu soruna çözüm bulurlar.

Yük.mak.Mühendisi Ingo Marco Pannicke
- 1.Baskan-
AnimalProtectionGroup Arbeitsgruppe für Tierrechte e.V.-Bitterfeld Deutschland
AnimalProtectionGro up-Animalrights Germany
-non- profit- organisation -